Pre/teksty. Spotkania biblioterapeutyczne – zaproszenie

Zapraszamy na drugie spotkanie w ramach cyklu „Pre/teksty. Spotkania biblioterapeutyczne” pt. „O neuroróżnorodności”, które odbędzie się w poniedziałek 21 listopada 2022 r. o godz. 18.00 w BUW. Będzie to rozmowa wokół książki Doroty Kotas pt. „Cukry” (Wydawnictwo Cyranka, Warszawa 2021) z udziałem Autorki i dr. Mateusza Płatosa z Wydziału Psychologii UW. Spotkanie poprowadzi Anna Karczewska.

Cukry – z uwagi na podobieństwo doświadczeń między mną a autorką – mogę traktować nieobiektywnie. Podobnie jak Dorota jestem osobą nieneurotypową i jedyne, o czym marzę w kontekście tej książki, to to, by przeczytali ją wszyscy, którzy chcą zrozumieć inność. 

Natalia Fiedorczuk

To jest książka o kimś innym. Można się z niej dowiedzieć, jak jest w środku czyjejś głowy i czy to miłe miejsce, czy raczej ponura nora. Jest też o tym, czy zaćmienie słońca może trwać przez całe życie i gdzie znikają wszystkie papużki faliste. Jak wyglądał Jezus zanim został gwiazdą, czy lepiej jest mieszkać w igloo niż w rodzinnym domu, i co zostaje po nocnym pożarze. Bohaterka jest dziewczyną i dostała diagnozę: „zespół Aspergera”. Ale co to właściwie oznacza?

       (z notki wydawniczej)

 

O uczestnikach spotkania:

Dorota Kotas – pisarka, urodzona w Garwolinie w roku 1994. Studiowała filologię polską i animację kultury w Instytucie Kultury Polskiej oraz socjologię stosowaną i antropologię społeczną w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim. Za swoją pierwszą książkę pt. „Pustostany” (2019) otrzymała Nagrodę Literacką Gdynia w kategorii proza, Nagrodę Conrada oraz nominację do Nagrody im. Witolda Gombrowicza. W kwietniu 2021 roku nakładem wydawnictwa Cyranka ukazała się jej druga książka pt. „Cukry”. W 2021 roku otrzymała stypendium im. Bogny Olszewskiej, w ramach którego współpracowała z Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz TR Warszawa w obszarze neuroróżnorodności. Obecnie jest stypendystką miasta st. Warszawy w kategorii literatura. Jest osobą neuroatypową. Mieszka w Warszawie ze swoją partnerką i zwierzętami. 

 

Mateusz Płatos – psycholog, doktor nauk społecznych, pracownik naukowo-dydaktyczny Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, wiceprezes Stowarzyszenia Innowacji Społecznych „Mary i Max”. Prowadzi badania nad doświadczeniami osób w spektrum autyzmu w bliskich relacjach, nowoczesnymi metodami wsparcia tej grupy, a także społecznymi aspektami neuroróżnorodności. Doświadczenie zdobywał m.in. w Center for Autism Research and Treatment na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles. Redaktor i współautor raportu „Ogólnopolski Spis Autyzmu. Sytuacja młodzieży i dorosłych z autyzmem w Polsce” (2016).

 

Anna Karczewska – promotorka kultury i czytania. Prowadzi autorską audycję o książkach „Albo poczytam” w Radio Kampus. Pomysłodawczyni inicjatywy Książki Kupuję Kameralnie i kobiecych klubów czytelniczych Books&Boobs, prowadząca spotkania z pisarkami i pisarzami. Na co dzień pracuje w Państwowym Instytucie Wydawniczym, mieszka w Warszawie.

 

 

 

„Pre/teksty” to autorski cykl interwencyjnych spotkań-debat na granicy literatury i nauki, podejmujący ważne dla środowiska akademickiego zagadnienia dotyczące zdrowia psychicznego oraz szeroko rozumianego obszaru uzależnień i wykluczenia społecznego, a zarazem wskazujący na możliwe formy pomocy, jakie oferuje wspólnota uniwersytecka.

Nazywamy te spotkania biblioterapeutycznymi, ponieważ rozmawiamy o ważnych tematach – takich jak depresja, neuroróżnorodność, uzależnienia (alkohol, narkotyki, seks, media), zaburzenia odżywiania, transpłciowość – za pomocą literatury. W spotkaniach wezmą udział autorki i autorzy książek oraz badacze i eksperci z Uniwersytetu Warszawskiego, m.in. z dziedziny socjologii, psychologii, w tym psychoterapii, biblioterapii.

 

 

Organizator: Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie (Oddział Promocji, Wystaw i Współpracy)

Wsparcie merytoryczne: Wydział Psychologii UW

Wsparcie promocyjne: Ombudsman UW, Centrum Pomocy Psychologicznej UW, Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnościami UW, Biuro Promocji UW, Koordynator ds. artystycznych UW, Niezależne Zrzeszenie Studentów UW, Polskie Towarzystwo Biblioterapeutyczne, Fundacja Synapsis, Wydawnictwo Cyranka

Patronaty medialne: Radio Kampus, Forum Akademickie


Data publikacji: 15 listopada 2022